Kim jest seksuolog?
Seksuologiem najczęściej zostaje lekarz, który wyspecjalizował się w kierunku seksualnego funkcjonowania człowieka. Może nim być także psycholog, który skończył dodatkowo studia podyplomowe z zakresu seksuologii. Oboje specjaliści uzupełniają się w swojej pracy. Lekarz, jeśli to konieczne, może przepisać leki, zbadać pacjenta fizykalnie, w zależności od dodatkowych kompetencji może także oddziaływać terapeutycznie. Psycholog nie ma uprawnień do przepisywania leków i badania fizykalnego, zajmuje się natomiast sferą psychiczną i oddziaływaniem psychoterapeutycznym. Większość trudności w sferze seksualnej ma podłoże w psychice człowieka i nie wymaga interwencji farmakologicznej.
Kiedy zgłosić się do seksuologa?
Spotkanie z seksuologiem to zawsze dobry wybór, kiedy pojawiają się trudności i wątpliwości w Twoim życiu seksualnym. Pamiętaj, spotkanie z seksuologiem to bezpieczna przestrzeń na zadawanie pytań, wyrażenie na głos swoich wątpliwości. Wszystkie kwestie poruszone podczas konsultacji są poufne. Do seksuologa możesz umówić się na konsultację indywidualną jak i ze swoim partnerem/partnerką. Możesz przyjść z konkretnym problemem takim jak zaburzenia libido, brak odczuwania przyjemności z seksu, anorgazmia, zaburzenia erekcji, wytrysk przedwczesny, uzależnienie od pornografii/seksu, niepewność związana z orientacją seksualną, niepewność związana z poczuciem własnej płci. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś umówił się do seksuologa chcąc po prostu zadbać o relację seksualną ze swoim partnerem/partnerką.
Jak wygląda pierwsza konsultacja seksuologiczna?
Pierwsza konsultacja z seksuologiem-psychologiem jest podobna do konsultacji psychologicznej. To normalne, że czujesz obawy i stres przed pierwszym spotkaniem i opowiedzeniem bardzo intymnej części swojego życia. Pamiętaj jednak, że spotykasz się z doświadczonym specjalistą, który jest skoncentrowany na tym aby Ci pomóc. Nie ocenia, słucha i obowiązuje go tajemnica na temat uzyskanych od Ciebie informacji.
O co zapyta mnie seksuolog?
Przede wszystkim, zapyta o powody jakie skłoniły Cię do skorzystania z konsultacji. Ponadto może zapytać o Twój stan zdrowia, przyjmowane leki, relacje jakie tworzysz, przyzwyczajenia, wydarzenia z dzieciństwa. Dzięki tej rozmowie będzie mógł zbadać, czy problem z którym przychodzisz znajduje się w obszarze jego zawodowych kompetencji. Może się zdarzyć, że zaleci Ci konsultacje z lekarzem, wykonanie dodatkowych badań lub pokieruje do bardziej specjalistycznego ośrodka zajmującego się konkretnymi zaburzeniami. Nawet jeśli zaleci Ci konsultacje u innych specjalistów, będzie wsparciem i edukatorem, udzieli wsparcia i poinstruuje o dalszych możliwościach.
W naszym Centrum konsultacji seksuologicznych udziela Monika Nawojska, która ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Katowicach, ponadto jest psychologiem i psychoterapeutą.