Psychoterapia grupowa może wydawać się dużym wyzwaniem i na początku może towarzyszyć Ci stres związany z otwarciem się przed grupą. Jest to jednak bezpieczna przestrzeń na doświadczanie i przeżywanie nowych sytuacji.
Co takiego możesz zyskać uczestnicząc w terapii grupowej, czego nie da Ci terapia indywidualna?
W terapii grupowej masz możliwość w sposób kontrolowany konfrontować się z trudnymi emocjami i wyzwaniami pojawiającymi się w relacjach z innymi uczestnikami sesji. Obecny terapeuta czuwa i moderuje właściwy przebieg spotkania. Nieocenionym atutem jest wsparcie grupy, które nie może wydarzyć się w terapii indywidualnej. Ważnym elementem terapii jest psychoedukacja pozwalająca na zrozumienie sytuacji i wgląd w przeżywane trudności.
Twoja obecność nie jest przypadkowa
Każda osoba chcąca wziąć udział w terapii grupowej rozmawia wcześniej z terapeutą prowadzącym. Taka konsultacja sprawia, że skład osobowy grupy nie jest dziełem przypadku. Od samego początku terapeuta działa w sposób zamierzony i przemyślany – osoby uczestniczące w sesjach terapeutycznych nie są zbieraniną przypadkowych klientów, ich obecność jest ważna i celowa. Podczas takiej konsultacji klient ma możliwość zadania pytań, poznania szczegółów, wyjaśnienia wątpliwości. Dlatego jeśli nie jesteś pewny czy terapia grupowa jest dla Ciebie, skonsultuj się z prowadzącym terapeutą.
Co możesz zyskać dzięki terapii grupowej?
- Poczucie przynależności i zrozumienia
Często myślimy, że jesteśmy ze swoim problemem sami, że inni sobie doskonale radzą, że nikt poza nami nie doświadcza takiego rodzaju cierpienia i nie zostaniemy zrozumiani przez otoczenie. W terapii grupowej, słuchając doświadczenia innych osób, możemy zaobserwować, że nie jesteśmy jedynymi osobami zmagającymi się z konkretnym problemem. Obecność ludzi przeżywających podobne do naszych trudności daje poczucie bycia zrozumianym. Nie jesteś sam! Nie jesteś jedyny! Ja też się zmagam z takimi trudnościami! To wielkie wsparcie nie czuć się odosobnioną jednostką w swoich trudnościach i móc poczuć przynależność do grupy.
2. Poczucie własnej wartości
Grupa daje możliwość rozwinięcia poczucia własnej wartości. Możemy zaobserwować, że jesteśmy innym potrzebni, wnosimy cenny wkład w grupę, wspieramy rozwój innych osób, dajemy komuś wsparcie. Nasza obecność nie jest obojętna. Są to ważne doświadczenia w budowaniu i wspieraniu własnej samooceny.
3. Rozwój umiejętności interpersonalnych
W każdej grupie pojawiają się trudności w komunikacji, konflikty, różnice zdań czy charakterów. Grupa terapeutyczna jest bezpiecznym miejscem, w którym można doskonalić swoje umiejętności społeczne. To przestrzeń w której nauczysz się asertywności i wyznaczania własnych granic. Nauczysz się komunikowania w sposób jasny i szanujący obie strony, rozwiązywania konfliktów. Ponadto jeśli masz problem z nawiązywaniem trwałych i wartościowych relacji, jest to dobre miejsce do znalezienia przyczyn trudności w relacjach. Grupa terapeutyczna jest w tym aspekcie nie do przecenienia. To właśnie ona daje dużo więcej sytuacji do doświadczenia niż może się ich wydarzyć w terapii indywidualnej.
Psychoterapia zawsze jest wyzwaniem. Może się wydawać, że ta grupowa nawet większym – musimy poznać nowych ludzi, pokazać im fragment swojego życia. Jednak szybko przekonasz się, że podjęty wysiłek jest opłacalny – otrzymasz wsparcie i efektywną pomoc. Obecnie prowadzone terapie grupowe i nabór na przyszłe grupy terapeutyczne w naszym Centrum znajdziesz tutaj.