Psychoterapia to proces, często długotrwały. To praca nad sobą, konfrontowanie się z trudnymi wspomnieniami, doświadczeniami, trudnymi emocjami. Jest to jednak czas, przez który nie przechodzisz sam, Twoim wsparciem będzie psychoterapeuta. O tym jak dobrze wybrać psychoterapeutę piszemy w tym artykule. Kiedy więc nadchodzi ten moment w którym dobrze jest zwrócić się o pomoc do specjalisty? Kiedy podjąć decyzję o podjęciu psychoterapii?
Kto decyduje o podjęciu psychoterapii?
Psychoterapię może zasugerować Ci ktoś bliski, partner, może skierować Cię na nią również lekarz. Może sam zastanawiasz się nad rozpoczęciem psychoterapii? Nie ważne co było impulsem do umówienia się na pierwszą konsultację, najważniejsze aby ostatecznie samodzielnie podjąć świadomą decyzję o współpracy z psychoterapeutą. Jest to moment w którym możesz wziąć odpowiedzialność za swoje wybory, za swoje zdrowie, zrobić krok w stronę zdrowia i rozwoju. Podejmując samodzielną decyzję łatwiej jest o prawidłową motywację do pracy, otwartość na zmiany i z większym prawdopodobieństwem osiągniesz sukces terapeutyczny.
Kiedy psychoterapia jest wskazana?
Psychoterapia jest wskazana w zaburzeniach depresyjnych, lękowych, zaburzeniach osobowości. Będzie też dobrą drogą jeżeli masz niską samoocenę, trudności w budowaniu relacji, trudności w podejmowaniu decyzji. Psychoterapia może być potrzebna także wtedy, kiedy odczuwasz od dłuższego czasu cierpienie i nie potrafisz znaleźć jego przyczyny lub po prostu sam nie masz siły i umiejętności, aby sobie z nim poradzić. Psychoterapia pomaga przejść przez trudne momenty – kryzys w małżeństwie, problemy wychowawcze, przeżywanie straty (np. utrata pracy, bliskiej osoby, poronienie). Jest także dobrą ścieżką samorozwoju, poszerzania samoświadomości, rozwijania umiejętności budowania relacji, poszukiwania siebie.
Zastanów się nad rozpoczęciem psychoterapii jeśli zauważyłeś w swoim życiu schematy które powielasz, a nie chcesz tego robić. Wchodzisz w związki z podobnymi osobami, otaczasz się toksycznymi ludźmi, ale nie wiesz dlaczego tak jest. Być może nie potrafisz zbudować trwałej relacji, boisz się podejmowania wyzwań. Psychoterapia jest drogą do wyjścia ze schematów, poprzez odnalezienia źródła problemów, zrozumienia siebie, swojego funkcjonowania. Jeśli stworzysz dobrą relację terapeutyczną, zaangażujesz się w proces terapii, może to być dla Ciebie początek nowej jakości życia.
Ustalenie priorytetów
Podejmując decyzję o rozpoczęciu psychoterapii warto pamiętać, że może się ona wiązać także z trudnymi momentami, wymaga systematyczności, pracy własnej i często jest kosztowna. Dlatego warto zastanowić się nad priorytetami i pamiętać o nich w całym procesie terapeutycznym. Psychoterapia jest drogą do równowagi i zdrowia psychicznego. Dzięki niej bardzo często z sukcesem udaje się wyleczyć depresję, zaburzenia lękowe, uleczyć relacje, korygować zaburzenia osobowości. Jest to droga do samorozwoju, budowania poczucia własnej wartości, szerszych perspektyw, przestrzeni na rozwój w sferze zawodowej, relacyjnej. Dzięki temu, że zaczniesz budować zdrowe relacje i przepracujesz swoje traumy oraz trudności, dasz szansę innym na rozwój, np. Twoje dzieci będą miały możliwość wzrastania w zdrowszym otoczeniu. Jeśli trudno jest Ci postawić na pierwszym miejscu w hierarchii ważności samorozwój, zastanów się czy na szczycie piramidy Twoich potrzeb jest zdrowie Twoje i Twoich bliskich?
Pamiętaj, że jeżeli masz wątpliwości, możesz umówić się na jednorazową konsultację psychoterapeutyczną. Jedna sesja psychoterapii nie zobowiązuje Cię do kontynuowania terapii. To Ty podejmujesz decyzję czy chcesz i z kim chcesz współpracować oraz tworzyć relację terapeutyczną.