Zadzwoń

Pracujemy pon. – pt. w godzinach 8.00 – 20.00

Czy psycholog może pomóc w odchudzaniu i innych problemach z jedzeniem?

Czy psycholog może pomóc w odchudzaniu i innych problemach z jedzeniem?

Psychodietetyka zyskała na popularności dopiero w ostatnich latach. Okazuje się bowiem, że z jedzeniem łączy nas relacja. Jedną z pierwszych czynności, których dokonujemy, po urodzeniu się jest jedzenie. Dziecko wraz z pokarmem mamy otrzymuje bliskość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że tak wielu z nas ukochało sobie smak słodki i wciąż poszukuje w nim pocieszenia. Póki jednak nie uświadomimy sobie jakie mechanizmy nami sterują, będą one kierowały naszym postępowaniem i powodowały osobiste cierpienie oraz problemy związane z jedzeniem.

Gdyby stosowanie diet było proste, nie mielibyśmy aktualnie na świecie coraz wyższych statystyk dotyczących nadwagi i otyłości. Chorują dorośli i dzieci. Napisałam “chorują”, bo otyłość ma swoje rozpoznanie w klasyfikacji chorób (ICD10 – E66). Nie jest to problem jedynie słabej woli czy większego zamiłowania do czekolady niż sportu. Otyłość to choroba.

Pomiędzy tym, że wszyscy wiemy, jak należy zdrowo się odżywiać i że należy więcej się ruszać, a tym, że nie udaje nam się tego systematycznie robić stoi właśnie psychologia.

Zdrowie definiowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to nie tylko dobrostan fizyczny, ale też psychiczny. W procesie odchudzania niestety bardzo często nie bierzemy pod uwagę złożonych potrzeb psychicznych. Swoje ciało traktujemy jak samochód, do którego należy wlać odpowiednie paliwo (zdrowe jedzenie) i pomknąć nim na autostradę (intensywny trening). Tymczasem człowiek jest dużo bardziej złożoną istotą niż auto.

Jak i komu może pomóc psycholog – 5 przykładów z praktyki psychodietetyka.

1. Osobom, które są wiecznie na diecie, a jednak ważą więcej niż wtedy, kiedy zaczęły się odchudzać.

Odchudzanie powinno być procesem, który przynosi efekty w postaci spadku masy ciała i utrzymania długofalowych efektów. Tymczasem badania bezlitośnie wskazują, że aż 80-95% osób nie potrafi utrzymać niższej wagi. W gabinecie pracujemy więc nad zbadaniem przyczyn tego stanu, stawianiem realistycznych celów i pracą nad nawykami żywieniowymi. To one są najważniejsze. To twoje codzienne decyzje decydują o tym, gdzie będziesz za dwa czy pięć lat, a nie restrykcyjna dieta, której będziesz się kurczowo trzymać przez trzy miesiące, a potem odpuścisz.

2. Osobom, które jedzą pod wpływem emocji.

Jedzenie jest przyjemne. Tak to natura wymyśliła, żebyśmy nie stracili nim zainteresowania i przetrwali. Gdyby było nudne i mało pociągające, pochłonięci różnymi sprawami ludzie umarliby z głodu, gdyż zapomnieliby jeść lub uważaliby, że to zbyt nudne zajęcie by tracić na nie czas. Nie ma w tym nic złego, jeśli od czasu do czasu zjemy coś, bo jest nam smutno, czy jesteśmy w napięciu. Jeśli jednak jedzenie staje się głównym sposobem regulowania emocji stanowi to już problem. W gabinecie pracujemy nad nauką rozpoznawania, wyrażania i radzenia sobie z różnymi stanami emocjonalnymi w sposób inny niż poprzez jedzenie. Jeśli nie jesteś głodny, rozwiązań swoich napięć nie znajdziesz w szafce ze słodyczami.

3. Osobom, dla których problemy z jedzeniem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Mam tu na myśli przede wszystkim osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania — anoreksję, bulimię czy kompulsywne objadanie się. W tych przypadkach już nie chodzi o samo jedzenie, lecz o głębsze zaburzenia psychiczne, które akurat w taki sposób się manifestują. Praca w gabinecie psychodietetyka jest na ogół pracą psychoterapeutyczną w porozumieniu z lekarzem i dietetykiem. Pamiętaj, że stosowanie kolejnej diety nie pomoże wyleczyć zaburzeń odżywiania, gdyż w tych zaburzeniach nie chodzi tylko o jedzenie.

4. Rodzinom, które pragną poprawić nawyki żywieniowe ze względu na dzieci.

Jedzenie przed telewizorem, nagradzanie dzieci deserkiem za zjedzenie obiadu, brak czasu na wspólny posiłek przy rodzinnym stole, napoje słodzone zamiast wody, zupełne zakazywanie słodyczy i emocjonalne reakcje, gdy drugi rodzic podaje je dzieciom. To tylko kilka z typowych problemów wokół jedzenia występujących w rodzinach. Przy wspólnym, rodzinnym stole kształtują się nie tylko nasze nawyki żywieniowe, ale też relacje. Warto o nie zadbać. W gabinecie psycholog dokona diagnozy problemu i wypracuje wraz z rodziną satysfakcjonujące i kompromisowe rozwiązania dla wszystkich. I w tym wypadku okazuje się, że dialog jest podstawą tworzenia szczęśliwych relacji, w tym również z jedzeniem.

5. Osobom, które obsesyjnie myślą o jedzeniu, liczą każdą kalorie i zaczynają się czuć z tego powodu nieszczęśliwe, mimo, że robią to dla zdrowia.

Żyjemy w kulturze diet, w której ogromny nacisk kładzie się na zdrowe odżywianie i budowanie szczupłej fit sylwetki. Rozmawianie o dietach, o odchudzaniu, czy mówienie źle o swoim wyglądzie jest tak powszechne, że w zasadzie nikogo już nie dziwi. Czasami trzeba sobie po prostu uświadomić, że to presja z zewnątrz sprawia, że jesteśmy z siebie ciągle niezadowoleni. Zaprzestanie takiego obsesyjnego podejścia do diet i nauka ciałożyczliwości wobec siebie TU I TERAZ może okazać się sposobem na osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Czasami pięć dodatkowych kilogramów jest lepsze dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Podsumowując, konsultacja z psychodietetykiem może być bardzo pomocna w nawiązaniu zdrowszej relacji z jedzeniem. Czasami to zdrowsze podejście prowadzi do zrzucenia zbędnych kilogramów bez większego wysiłku z naszej strony.  Podopieczni zazwyczaj chcą się pozbyć kilku kilogramów, gdyż wierzą, że ich życie odmieni się na lepsze, a oni będą szczęśliwszy, gdy schudną. Nie zdają sobie sprawy z tego, że często nie kilogramy są największym obciążeniem a inne problemy, nad którymi należy się pochylić, by nie trzeba było sięgać do lodówki po ukojenie swojego bólu.

Jeśli problemy opisane przez autorkę są ci bliskie, umów się już dziś na konsultacje do naszej specjalistki

Zobacz więcej

Stres – jak go pokonać w obecnej sytuacji?

Pandemia, konieczność przebywania w domu, zakaz wychodzenia i spotykania się z rodziną, znajomymi i rówieśnikami, praca zdalna, nauczanie zdalne, samotność, niecodzienny wygląd ulic, sklepów, dodatkowe zasady dbania o podstawowe bezpieczeństwo, są to sytuacje nowe i zarazem trudne, zarówno dla dzieci jak i młodzieży i dorosłych.

Katarzyna Jakóbiec – Wieteska

Aby lepiej poradzić sobie z obecną sytuacją, warto wiedzieć co może pojawić się w naszym umyśle i ciele.
Jedną z reakcji może być stres.

 • STRES – TO STAN MOBILIZACJI ORGANIZMU, REAKCJA NA NEGATYWNE BODŹCE PSYCHICZNE FIZYCZNE.
 • CO WYWOŁUJE STRES? – STRESORY
 • STRESORMI w chwili obecnej MOGĄ BYĆ – PANDEMIA, BRAK MOŻLIWOŚCI UCZĘSZCZANIA DO SZKOŁY, KONIECZNOŚĆ PRZEBYWANIA W DOMU, RODZINA, WYMAGANIA, NAUCZANIE ZDALNE ITP.

PAMIĘTAJ – SZKODZI NIE SAM STRES, LECZ TWOJA REAKCJA NA NIEGO.

Stres jest niezbędny, by nas zmobilizować do działania. Bez niego trudno byłoby zebrać siły do pracy, do poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu. To stres sprawia, że opracowujemy strategię radzenia sobie z trudną sytuacją i zaczynamy organizować rzeczywistość wokół siebie, dostosowywać do nowej sytuacji.

Trzeba jednak odróżniać mobilizujący stres od paraliżującej paniki. W codziennym życiu nie jesteś w stanie uniknąć stresu. To, w jaki sposób będziesz radzić sobie z nim, zależy w dużej mierze
od Ciebie.

Stres jest zależy od trzech czynników i interakcji zachodzących pomiędzy nimi:

• siły stresora + TWOJEJ OCENY SYTUACJI + reakcji Twojego organizmu.

Mamy wpływ na nasze myśli i uczucia.

• Eustres–tomobilizacjaorganizmudo działania efektywnego

• Ważna jest nasza ocena sytuacji i nie dopuszczanie do……

• Dystresu – gdy w tej fazie, już czujemy przeciążenie, strach, lęk itp. A nasza efektywność działania spada, ciało może reagować w sposób, który nas niepokoi…

OBJAWY STRESU, które mogą się pojawiać u Ciebie i bliskich

Mogą pojawić się takie uczucia jak:

 • Negatywne myślenie, brak koncentracji, chaos myślowy, blokada, rozmyślanie
 • Niepewność, niepokój, nerwowość, rozdrażnienie, lęk, wściekłość, panika, strach, zdenerwowanie, napięcie

W przypadku częstych lub przeciągających się sytuacji stresowych mogą pojawić się:

-choroby układu krążenia,
– migreny i przewlekłe bóle głowy,
-kłopoty z odpornością i układem trawiennym, -problemy z cerą i włosami,
– bóle karku i pleców,
– inne choroby przewlekłe.

Zadbaj, o siebie, obserwuj swoje myśli i ciało, aby nie dopuścić do pojawienia się w/w chorób.

Pandemia będzie z czasem opanowana, choroby zostaną z nami!

Metody radzenia sobie ze stresem

To, jak sobie radzić ze stresem, zależy od Ciebie i Twojego nastawienia. Możesz wybierać spośród różnych sposobów na radzenie sobie ze
stresem, wybrać ten, który dla Ciebie jest dobry i podziała w danej sytuacji. Niektórzy gustują w stosowaniu muzyki i to ich najbardziej relaksuje. Inni wykorzystują stary sposób na stres pod tytułem “tylko oddychaj!”. I ma to swoje uzasadnienie – dotleniony organizm automatycznie nieco się rozluźnia. Stres napina mięśnie, co utrudnia dotlenienie i pogarsza stan zestresowanej osoby.

Jak radzić sobie ze stresem:

 1. Skoncentruj się na chwili bieżącej – nie martw się na zapas, zamiast zastanawiać się co trzeba będzie zrobić, skupiaj się na działaniu w chwili obecnej.
 2. Popracuj nad organizacją dnia : systematyczna nauka, praca, dobrze przygotuj się do wykonania zadania, zdobądź informacje jak załatwić daną sprawę.
 3. Staraj się dostosować do sytuacji – uświadom sobie, co możesz zmienić a czego nie. Skoncentruj się na tym, na co masz wpływ.
 4. Stawiaj sobie realistyczne cele, a trudne sprawy rozwiązuj po kolei, jedna po drugiej, zamiast próbować poradzić sobie ze wszystkimi naraz.
 5. Odwołuj się do swoich doświadczeń – niejednokrotnie przezwyciężyłeś już trudności, tym razem też ci się uda, ludzkość pokonała wiele wojen, pandemii, kryzysów.
 6. Zaakceptuj siebie ze swoimi wadami i zaletami. Pozwól sobie na popełnianie błędów – nikt nie jest doskonały, więc nie bądź wobec siebie zbyt krytyczny.
 7. Naucz się zarządzać swoim czasem – odróżniaj rzeczy ważne od nieistotnych, planuj swój dzień, zrób spis rzeczy, które masz do załatwienia.
 8. Spotykaj się z ludźmi, w sieci, za pomocą komunikatorów, dziel się swoimi problemami, pomagaj innym – dzięki temu trudności okażą się łatwiejsze do rozwiązania.
 9. Dbaj o swoje ciało – jego stan wpływa na Twoje samopoczucie psychiczne. Odżywiaj się zdrowo, zadbaj o ruch, w swoim pokoju możesz poćwiczyć, jest już możliwy spacer, w bezpieczne miejsca takie jak łąki i lasy.
 10. Stosuj techniki relaksacyjne: muzyka, kontrolowanie oddechu, masaże, gorące kąpiele, uprawiaj sport i zadbaj o wystarczającą ilość snu.
 11. Śmiej się – Obejrzyj film komediowy, występ kabaretu, przeczytaj zabawną książkę, opowiedz dowcip, podziel się nim z innymi. Śmiech pomaga w rozładowaniu napięcia i pomaga się zrelaksować.
 12. Pamiętaj o zabawie i odpoczynku – przyjemne spędzanie czasu jest naturalnym sposobem na rozluźnienie napiętych mięśni.

Jakie są przyczyny Twojego stresu?

Co jest dobre na stres?

 • Ważne aby zrozumieć co? lub kto? wywołuje u Ciebie stres.
 •  Następnie „oswoić to coś” –?, pomyśleć o tym żartobliwie, z humorem, z nadzieją na zmianę, pozytywnie myśleć o zakończeniu stresującej sytuacji.

Sytuacja pandemii, z czasem wróci do normy.

Dzisiaj Twoim wsparciem mogą być: rodzice, rodzeństwo, dalsza rodzina, koleżanki, koledzy z pracy, rówieśnicy, poszukaj kontaktu z nimi, nie spędzaj czasu w samotności.

 • Często się uśmiechaj, pamiętaj że stres ucieka przed uśmiechniętymi i radosnymi ludźmi!
 • Na koniec dnia, po stresującym dniu, zaplanuj sobie jakąś “nagrodę”.
 • Myśl pozytywnie :).
Zobacz więcej

O depresji

(autentyczne doświadczenie pacjenta w trakcie leczenia opublikowane na jego profilu FB)

Przez wiele lat spoglądałem na to okienko na Facebooku „Co ci chodzi po głowie?”. Czym chcesz się podzielić.
Nigdy tak naprawdę nie podzieliłem się ani jednym przemyśleniem. Zbyt bardzo bałem się zmierzyć z prawdą.
Pozwólcie że będę prawdziwy chociaż raz. Słyszałem że depresja to tylko chwytne słowo. Że nie istnieje.
Jest tylko wyszukanym słowem na smutek.

„Masz tylko zły dzień” „Tylko zadręczasz się ciągłym przemyślaniem” „Bądź facetem, co?” „Ogarnij się” „Jesteś zbyt neurotyczny” „Jesteś zbyt wrażliwy” „Możeś pedał?”
„Jakie ty tam możesz mieć problemy. Inni to dopiero mają” Nadużywane słowo. Niedocenione.
Widziałem tak wiele ostatnich postów dotyczących pogłębiania świadomości zdrowia psychicznego. Że jest okej nie czuć się okej.
Pracowałem nawet dla firm, które chwalą się tym, że akceptują i rozumieją problem.
Ale nawet gdy „problem” wychodzi, dalej doprowadzają cię do granic twojej wytrzymałości psychicznej.

W dobie presji, nikt nie ma czasu zajmować się twoimi głupimi „problemami”. Zostajesz ze swoim problemem sam. Depresja to tabu.
Dzieje się za zamkniętymi drzwiami, kiedy nikt cię nie widzi. I wielu nie chce widzieć.
Jest niewygodna. Nie ma tam nic fajnego. Wyobraź sobie że nie ma nadziei.
Wyobraź sobie że czujesz się pusty, dziurawy, tak bardzo smutny i tak bardzo samotny, w każdej sekundzie twojego życia.
W każdej komórce twojego ciała.
Wygląda jakby twój umysł traktuje twój smutek i beznadzieję jako jedyne źródło paliwa.

Ile czasu zajęło ci dotarcie do tego zdania? To teraz pomnóż to przez nieskończoność.
Wyobraź sobie, że każde twoje wspomnienie jest wypełnione napięciem, lękiem, strachem i beznadziejnością.
Żałuje, że nie mam ani jednego wspomnienia które byłoby czyste, niewinne i radosne. Takie jakie powinno mieć każde dziecko.
Wiem przynajmniej że moje będą miały. Wyobraź sobie, że w wieku pięciu lat, stoisz w łazience i modlisz się do Boga Wszechmogącego, żeby zabrał cię już z tego świata.
Że już nie dajesz rady. Ale on cię nie wysłuchał. I wciąż tu jesteś. Wyobraź sobie, że spędzasz godziny, dni, tygodnie, lata za zamkniętymi drzwiami.

Wyobraź sobie ciągłe leżenie w łóżku przez wiele miesięcy, w mroku. Wyobraź sobie, że jedyną ludzką interakcją, jaką masz, jest 50 minut spędzone z twoim terapeutą.
Raz w tygodniu. Co znaczy, że spędzasz 99,4% czasu ze swoimi demonami.
Wyobraź sobie, że myślisz o śmierci każdego dnia.
Ale wydaje się jedyne słuszne żebyś zgnił, rozpłynął się w nicość, zamienić w pył, niż zadziałać.
Wyobraź sobie, że przychodzi moment, kiedy twoja nędza jest wszystkim o czym myślisz.
Wszystkim z czym się utożsamiasz. Wszystko czym jesteś.
Zaczynasz chronić swój stan, bronić, konserwujesz, karmisz go. Błędne koło.

Zmienia się to w twojego najgorszego wroga i w najlepszego przyjaciela. Uzależnia.
To świetna wymówka dla wszystkiego. Ciągle sabotując samego siebie.
I zaczynasz bać się że stan rzeczy może się zmienić. Broń Boże na lepsze.
Tworzysz tą maskę dla zewnętrznego świata. Próbujesz się dopasować.
Próbujesz ukryć swój smutek kłamstwami, fałszywym uśmiechem, arogancją i narcyzmem.
Jesteś młody, przystojny, inteligentny i odnosisz sukcesy. Podróżujesz po świecie. Wygląda na to, że wszystko ci się udaje, prawda?
Denerwuje to ludzi. Ludzie cię nie lubią. Ty nie lubisz tej wersji siebie.

Zachowujesz się wrogo wobec ludzi, którzy naprawdę chcą przyczynić się do twojego dobrobytu.
Boisz się że odkryją twoje słabości i jak czujesz się bezbronny. Że widzą przez twoją maskę i mogą roztrzaskać twoją duszę na kawałki.
Odrzucać i być odrzuconym jest dziwnie przyjemne. Wydaje się bardzo znajome. Projektujesz twoją przeszłość na twoich bliskich.
I oni odchodzą. Ponownie karmiąc swoje demony. I cykl zaczyna się od nowa.
Pamiętam, jak w pewien zimny, mglisty poranek, stałem na środku mostu Golden Gate w San Francisco o który nazywają mostem samobójców.
Pamiętam znak na jednym ze słupów z ostrzeżeniem że skok z mostu grozi śmiercią. A pod tym napis „Jest Nadzieja”.
Zadałem sobie pytanie, gdzie jest? Czy jestem ślepy? Widziałem tak wiele świadectw ludzi, którzy są już po drugiej stronie.
Którzy czują się wystarczająco silni, by podzielić się swoim doświadczeniem kiedy ciemne czasy już minęły.
Ludzie, którzy wydają się tacy zwyczajni, tacy przypadkowi na zewnątrz. Mało świadectw ludzi, którzy ciągle walczą.
Teraz.

Komentarz: wielki szacunek tym którzy walczą mimo braku nadziei.
Towarzyszę wielu osobom doświadczającym tych ciemnych dni i wiem, że po nocy polarnej może nadejść dzień polarny kiedy słońce nie zachodzi.

 

Piotr Domaradzki

Zobacz więcej

Co to znaczy być sobą współcześnie

Żyjemy pod ciągłą presją dopasowania narzuconych nam wzorów piękna, efektywności, kreatywności czy bycia fit. Presja jakiej doświadczamy bombarduje nas z każdej strony w formie obrazów idealnych postaci, przedstawionych na łamach kolorowych magazynów, telewizji czy mediów społecznościowych. Wszystkie te obrazy nakłaniają nas by stać się kimś innym niż jesteśmy, kimś lepiej dopasowanym do norm społecznych. Paradoksalnie jesteśmy skłaniani do „bycia sobą”, ale w narzuconej z zewnątrz wersji. W efekcie trudno jest określić co jeszcze mieści się w formule „bycia sobą”, skoro ideał jest nam narzucony z zewnątrz.

W obecnej kulturze najbardziej przeraża jej powierzchowność, nacisk na umiejętność przystosowania do ciągle zmieniających się trendów i norm. Na zmianę nie ma czasu, musisz się zmienić już teraz, natychmiast, nie ma tutaj przestrzeni na kontakt z własnymi uczuciami, nie ma możliwości poznania własnych potrzeb. Presja obrazu jest tak wielka, że ja automatycznie, bezrefleksyjnie decyduje się na zmianę własnego wyglądu czy stylu życia. Metamorfoza odbywa się bez kontaktu ja z tym czego realnie potrzebuje, a uczucia zostają zatrzymane lub wyparte jako niepotrzebny balast, który opóźnia efekty przemiany.

Być może gdybyś zapytał sam siebie jak doświadczasz własnego ciała i siebie, to nigdy nie decydowałbyś się na to by stać się kimś innym, bo uświadomienie sobie własnego istnienia wiązałoby się z poczuciem satysfakcji z faktu, że jesteś wystarczająco dobry. To jednak wiąże się z akceptacją własnego istnienia i poczuciem własnej ważności. Niestety coraz rzadziej dochodzi do tego, że czerpiemy satysfakcję z faktu, że istniejemy. Zamiast tego doświadczamy poczucia braku i czujemy się niewystarczający, stąd staramy się osiągać kolejne idealne wersje siebie.

Takie narcystyczne dążenie według Lowena wiąże się z szaleństwem, ponieważ w jego wyniku jednostka pozostaje w bliższym kontakcie z idealnym obrazem, do którego dąży niż z własnym ciałem. Presja osiągnięcia idealnego „ja”, doprowadza do znieczulenia się na wrażenia z własnego ciała. Brak świadomości tego co dzieje się w ciele, zatrzymywanie czy wypieranie emocji sprawiają, że tracimy kontakt z rzeczywistością, dążąc do nierealnego obrazu. Niektórzy uczeni uważają, że postawa narcystyczna stoi u podłoża większości zaburzeń psychicznych, ze względu na zniekształcony odbiór otoczenia przez jednostkę. Brak samoakceptacji i bezustanna pogoń za kolejnymi wersjami siebie nigdy się nie kończy a gratyfikacja otrzymywana w wyniku chwilowego zbliżenia się do ideału trwa krótko, co tylko potęguje cierpienie i frustrację.

Terapia jest sposobem na zatrzymanie tej pogoni. Jest próbą nawiązania kontaktu ze sobą. Wartość kontaktu terapeutycznego pomiędzy klientem/pacjentem a terapeutą leży w położeniu właściwego nacisku na to co jest realne, czyli wydarza się podczas sesji terapeutycznej. Urealnianiu ulega m. in. całość fenomenologii klienta/pacjenta (jego gesty, słowa, emocje), co daje mu szansę doświadczyć siebie w kontakcie z drugim – terapeutą. Bycie w autentycznym kontakcie ze sobą i terapeutą staje się korygującym doświadczeniem dla klienta/pacjenta. Sprawia ono, że klient/pacjent przestaje dążyć do wyimaginowanych celów, na rzecz realizowania własnych potrzeb, co w konsekwencji doprowadza do osiągnięcia życiowej satysfakcji.

Barbara Cetnar – Miech

Zobacz więcej

Psychodietetyka

O objadaniu się przy świątecznym stole i noworocznych postanowieniach z perspektywy psychoterapeutki. Agata Głyda

Od poniedziałku, od jutra, od Nowego Roku… i tak co roku: już nic nie jem, kupuję karnet na siłownię, piję dużo wody. Znasz te slogany? Koniec roku bywa dla wielu z nas czasem podsumowań oraz chwilą wyznaczania sobie nowych celów. Bardzo często są to cele związane z osiągnięciem wymarzonej sylwetki, tak zwanego bikini body, które już za pół roku ma się pięknie prezentować na złocistej greckiej plaży w skąpym stroju kąpielowym.

Czy w odchudzaniu może być pomocna psychologia? Jak najbardziej, a zwłaszcza powstała stosunkowo niedawno jej dziedzina – psychodietetyka, gdyż często w problemach z wagą chodzi o coś więcej niż tylko o jedzenie. W grę wchodzą nasze przekonania, emocje, zachowania, nawyki kształtowane w rodzinie od wczesnego dzieciństwa. Chęć schudnięcia często wiąże się z brakiem samoakceptacji czy wręcz nienawiścią do własnego wyglądu. Jesteśmy aktualnie w samym centrum fit rewolucji – Chodakowska, Lewandowska i inne trenerki obiecują zmianę życia na lepsze, jeśli tylko się odchudzimy. Czy mają rację i czy zawsze zmiana wyglądu na bardziej atrakcyjny zagwarantuje nam zmianę naszego życia? I tak, i nie, to wszystko zależy, czy wraz ze zmianą zewnętrznego wyglądu zmienimy się też od środka – i tu wkraczają psychodietetyka i psychoterapia. Szczególnie mogą być one pomocne osobom, które wielokrotnie już próbowały schudnąć, ale im się to nie udawało.

Po pierwsze, najważniejsze jest zrozumienie, że zmiana ma nie wynikać z braku akceptacji siebie, ale z chęci zatroszczenia się o siebie i swoje zdrowie.

Otyłość to choroba – ma nawet swój numer w klasyfikacji chorób (E66). A chorobę należy leczyć. Warto uświadomić sobie, że otyłość pociąga za sobą szereg innych chorób, ale też osoby otyłe są stereotypowo postrzegane jako leniwe i zaniedbane. Z amerykańskich badań wynika, że bywają gorzej traktowane w gabinetach lekarskich (zleca się im mniej badań) oraz mają mniejsze szanse na zdobycie pracy. To niesprawiedliwe i stereotypowe traktowanie może dodatkowo powodować pogorszenie samopoczucia.

Po drugie, równie ważne, warto jest zweryfikować błędne przekonania na temat diety. Do najpowszechniejszych należy MIT, że dieta to restrykcja polegająca na jedzeniu sałaty i piciu dużej ilości wody. To nieprawda. Nie przechodź na dietę! Żeby schudnąć, trzeba jeść, tylko trzeba wiedzieć, co jeść, gdyż tzw. „dieta” się kończy, a wraz z nią większość osób po takim poście rzuca się na zakazane produkty i w rezultacie ich waga jest wyższa, niż początkowo była. Tymczasem Hipokrates, twórca tego terminu, miał raczej na myśli zdrowy styl życia. Chodzi o zmianę nawyków żywieniowych, dokonywania zdrowych wyborów każdego dnia – zamiast popularnego batonika wybierz jego zdrowszy zamiennik lub zjedz kawałek gorzkiej czekolady! Tak na marginesie, czekolada dzięki zawartym w niej polifenolom wzmacnia pozytywny nastrój, a magnez redukuje lęk.

Po trzecie, naucz się odróżniać prawdziwy głód fizyczny od zachcianki emocjonalnej. Ten pierwszy pojawia się zazwyczaj jako burczenie w brzuchu, ból w żołądku, osłabienie ogólne, ból głowy, obniżenie koncentracji oraz pojawia się od 2-3 h po ostatnim solidnym posiłku.

Zachcianka wiąże się często z silną pokusą jedzenia, której towarzyszy napięcie, zlokalizowana jest bardziej w ustach, np. cieknie nam ślinka, ale jeżeli zwrócimy uwagę na odczucia w brzuchu, okazuje się, że jeszcze nie jesteśmy głodni. Zachcianki zazwyczaj dotyczą ulubionych, często niezdrowych przekąsek – słodkich lub słonych. Warto o tym pamiętać przy wigilijnym stole, zanim zjemy kolejny kawałek serniczka. Fundując sobie w okresie świątecznym taką nadwyżkę kaloryczną, skazujemy nasz organizm na zużycie ogromnych zasobów energetycznych na trawienie, tym samym będziemy zmęczeni, ospali, a chyba nie o to chodzi. To czas na cieszenie się towarzystwem bliskich osób, zabawy z dziećmi, wspólne kolędowanie – pomyśl o tym, co jest dla Ciebie priorytetem i na co chcesz przeznaczyć swoją energię w te Święta. Stawiając sobie noworoczne cele pamiętaj, że wielkie cele szybko zniechęcają… zamiast więc „schudnę 30 kg“ proponuję bardziej realistyczne cele i małe kroczki – zamiast trzech łyżeczek cukru będę słodzić kawę łyżeczką miodu, dwa razy w tygodniu przejdę 30 min szybkim marszem.

Pomyślności w Nowym Roku, pogody zarówno ciała, jak i ducha, bo jak mówi przysłowie: „w zdrowym ciele, zdrowy duch!”. A to akurat fakt, a nie mit.

Zobacz więcej

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres jest psychologiczną i fizjologiczną reakcją ludzkiego organizmu, stanem ogólnej mobilizacji. W stresie lepiej działa nasza uwaga, szybciej przetwarzamy informacje, lepiej odbieramy bodźce, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprostać stojącemu przed nami wyzwaniu. Każda osoba ma swój indywidualny próg tolerancji na stres po przekroczeniu, którego wchodzi w stan dekompensacji, w którym nie możemy sprawnie funkcjonować. Nie jesteśmy w stanie w ogóle uniknąć stresu i nie powinniśmy starać się tego robić, możemy jednak zadbać o to, aby mieścił się on w granicach naszej tolerancji i wspierał wykonywanie przez nas zadań, a nie dezorganizował nas.

Obok stresu możemy wyróżnić autostres. Ludzie, którzy mają szczególną predyspozycję do potęgowania subiektywnie odczuwanego stresu 80% swojego napięcia i dyskomfortu psychicznego generują sami. W ich przypadku silna reakcja stresowa nie wynika z obiektywnych cech sytuacji i zdarzeń, w których się znajdują (zdarzenia te mogą być nawet korzystne) tylko z nieustannego wyobrażania sobie przyszłych możliwych katastrof i przypominania sobie, stresujących sytuacji z przeszłości. Taktyka taka jest szczególnie szkodliwa z kilku powodów, do których możemy zaliczyć:

– obniżenie jakości wykonywanych zadań, gdyż pod wpływem „zalania” hormonami stresu upośledzeniu ulega pamięć operacyjna, czyli ten rodzaj pamięci, w którym przechowywane są dane dotyczące wykonywania różnych operacji (manualnych i intelektualnych),a to z kolei dodatkowo nas stresuje,

– trudności w zasypianiu, których doświadczamy, gdy nakręcamy się tym, co może pójść źle jednocześnie próbując znaleźć rozwiązanie i na nic mądrego nie wpadamy, rano wstajemy niewyspani i rozdrażnieni, gorzej funkcjonujemy w ciągu dnia, popełniamy błędy, które mocno nas stresują,

– jesteśmy drażliwi, łatwo się złościmy i wybuchamy złością na innych, których zniechęcamy do przebywania w naszym towarzystwie lub prowokujemy odwet, to dodatkowo potęguje nasz stres,

– z powodu nieustannego stanu pobudzenia i braku wystarczającej regeneracji obniżamy swoją odporność i zapadamy na rożnego rodzaju infekcje, a następnie choroby ciężkie, którymi musi się zajmować medycyna,

– trudno nam cieszyć się życiem i tym, co już mamy nawet przy znaczących osiągnięciach.

To w jaki sposób reagujemy na stres zależy w dużej mierze od tego, jak nasza osobowość ukształtowała się w ciągu naszego życia, jaki jest nasz próg tolerancji na ilość zdarzeń stresowych po przekroczeniu, którego ulegamy dekompensacji. To, co dla jednych jest przyjemnym posmakiem adrenaliny dla innych może być olbrzymim stresem. Na przykład skok z wieży do basenu będzie miłym ekscytującym przeżyciem dla osoby o dużej potrzebie pobudzenia, a przerażającym doświadczeniem dla kogoś, kto na przykład jest z natury wycofany, unika ludzi i niewiele potrzeba, żeby poczuł strach.

Niezależnie od stylu charakteru możemy nauczyć się obcować z własnym stresem i jednocześnie zachować dbałość higienę psychiczną i dobre samopoczucie. Oto kilka rad.

Po pierwsze „obecność” i kontakt z rzeczywistością. Jak wspomniano wyżej za pomocą wyobraźni możemy „nadmuchać” do przerażających rozmiarów przeszkodę, którą mamy do pokonania i nadmiernie się przestraszyć. Zamiast tego popatrzmy na to, co rzeczywiście mamy do zrobienia (nie to, co sobie wyobrażamy), jeśli są to ludzie przed, którymi mamy wystąpić popatrzmy jak siedzą, czy nas słuchają, czy wykazują zainteresowanie.

Po drugie jeśli w wyniku naszych myśli, wyobrażeń lub oczekiwań zapędzimy się w stan stresu i lęku skierujmy nasza uwagę na jakiś element na zewnątrz np.: na ubiór słuchaczy, wystrój sali, a potem znowu na ludzi. Nie mamy wpływu na nasze myśli i uczucia, mamy wpływ na uwagę, którą możemy uczynić spokojną i pełną skupienia lub rozproszyć ją zadziałać na swoją szkodę.

Po trzecie pielęgnujmy w sobie postawę i stan wdzięczności. Uczucie wdzięczności jest lekarstwem na zamartwianie i użalanie się, kiedy doświadczamy wdzięczności zmienia się nasz stan wewnętrzny i sposób postrzegania rzeczywistości. To komu konkretnie jesteśmy wdzięczni nie jest istotne, mogę to być ja sam, inni ludzie, siła wyższa, ktokolwiek.

Po czwarte dbajmy o własny okołodobowy rytm organizmu tzw. rytm ultradiański. W ciągu każdego dwugodzinnego odcinka czasu przeżywamy około 20 minut obniżonej aktywności, kiedy myślimy o wypoczynku, jedzeniu, zapaleniu papierosa itd. Jeśli mimo to zmusimy się do aktywności i zignorujemy swój organizm wówczas gromadzi się stres ultradiański, co bardzo obniża zdolności regeneracyjne naszego organizmu. Możemy zadbać o siebie pozwalając sobie na mniejszą aktywność, wolniejszą prace, wypoczynek, by móc wrócić z powrotem do wydajnego funkcjonowania.

Cieszenie się efektami powyższych wskazówek możliwe jest po przejściu pewnego treningu, ilości powtórzeń składających się z wprowadzania w życie dobrych nawyków. Bardzo przydatny jest w tym miejscu ktoś, kto może towarzyszyć w zmaganiach, być życzliwym przewodnikiem, trenerem nowych zachowań, rolę tę często pełnią wykwalifikowani psychoterapeuci.

Opracował Tomasz Sawiński

Zobacz więcej

Dorosnąć do szczęścia, czyli o syndromie Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA)/ Dorosłego Dziecka z rodziny Dysfukcyjnej (DDA) — Agata Głyda

Dorosnąć do szczęścia, czyli o syndromie Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA)/ Dorosłego Dziecka z rodziny Dysfukcyjnej (DDA)
Agata Głyda psycholog i psychoterapeuta.

źródło: obrazkoterapia.pl

Termin DDA „dorosłe dziecko alkoholika“ oznacza, że ktoś wychowywał się w rodzinie gdzie rodzic lub oboje rodziców byli uzależnieni od alkoholu, w niektórych przypadkach mógł to być inny bliski członek rodziny. Często dopiero jako osoby dorosłe, DDA zaczynają rozumieć jak duży na nich wpływ miało uzależnienie bliskiej osoby. Rozpoznajemy również syndrom DDD – Dorosłe Dziecko z rodziny Dysfunkcyjnej – sytuacja gdzie stres i napięcie w domu nie były związane z uzależnieniem ale np. przemocą, chorobą psychiczną rodzica. Osoby DDA/DDD do gabinetu zazwyczaj zgłaszają się w kryzysie, kiedy już na prawde nie umieją sobie same poradzić z emocjami, albo choruje ich ciało, wtedy w ostateczności zwracają się po pomoc – przecież od małego były wyuczone, że nie należy nic mówić i czuć, że nikt im i tak nie pomoże, że muszą sobie same radzić. Ich potrzeby nie są ważne, emocje mieszają się ze sobą, mówią często o napięciu a nie potrafią odróżniać poszczególnych emocji (lęku, wstydu, złości – zwłaszcza z tą mają problem – w domu nie wolno się było złościć na tatusia, który jest „chory“). Dla wielu z tych osób doświadczenia z dzieciństwa są tak trudne, że woleli je schować głęboko w sobie (świadomie lub mniej świadomie), odciąć się od nich i próbować żyć po swojemu, niestety nie zawsze to się udaje. Niestety często to, o czym milczymi nieświadomie kieruje naszym życiem lub ma na nie niekorzystny wpływ. Z jakiegoś powodu – wstydu, lęku, obawy przed niezrozumieniem lub zaprzeczenia – w rodzinach i poza nimi może przez lata nie dochodzić do rozmów na temat uzależnienia jednego z członków. Pomimo oczywitej obecności problemu temat ten jest unikany, a nawet jeżeli rozmawia się o uzależnieniu to nie są to bynajmniej rozmowy konstruktywne jak poradzić sobie z problemem. I tak oto wyrasta sobie człowiek wierząc, że jego dom jest normalny. Pamiętam pacjentkę, która jako dziecko została zaproszona na obiad do koleżanki, jako już dorosła kobieta relacjonowała, że była w szoku uczestnicząc we wspólnym rodzinnym obiedzie,czuła napięcie, zaskoczenie i skrępowanie, że rodzice siedzą przy jednym stole z dziećmi, trzeźwi, śmieją się i pytają o ich sprawy. U niej w domu nigdy tego nie było – dla niej normą było jedzenie osobno, każdy w swoim kącie. To była jej normalność, wspólnych posiłków uczyła się wraz z chłopakiem jako dorosła już kobieta.

Wychowywanie się w rodzinie obciążonej uzależnieniem jest subtelną mieszanką korzyści i obciążeń, osoby które dadzą sobie szansę i podejmą psychoterapię własną mogą uwolnić ogromny drzemiący w nich potencjał i zasoby, mogą żyć pełnią życia, wolni od balastu przeszłości. Daj sobie prawo do tego, żeby przyjrzeć się swoim trudnościom i być szczęśliwym.

Psychoterapia poznawczo – behawioralna koncentruje się przede wszystkim na powiązaniu znaczenia jaki ma wpływ przeszłych doświadczeń na zachowanie, myślenie, emocje w aktualnym życiu, psychoterapeuta pomaga zrozumieć pacjentowi nieprzydatność wyuczonego w przeszłości sposobu myślenia oraz pomaga wspólnie wypracować nowe, efektywne strategie działania.

Czym więc właściwie objawia się tzw. syndrom DDA? Poniżej lista cech DDA, jest tego sporo, nie wszystko musi u Ciebie wystąpić, przyjżyj się tym cechom, to ćwiczenie może pozwolić Ci zidentyfikować i spersonalizować problemy typowe dla wielu osób DDA:

Cechy DDA wg T. Cermak, J. Rutzky („Czas na wyleczenie“)

Lęk przed utratą kontroli
staram się nie reagować zbyt emocjonalnie
lubię kiedy wszystko jest na swoim miejscu
czuję się zaniepokojony, kiedy mam świadomość, że nie panuję nad wszystkim
czułbym się znacznie lepiej, gdybym miał większy wpływ na to, co się dzieje
ktoś w mojej rodzinie nie panował nad sobą
w mojej rodzinie miała miejsce przemoc fizyczna
w mojej rodzinie chaos wybuchał zupełnie niespodziewanie

Lęk przed uczuciami
trudno mi wyrażać uczucia
często nie jestem świadom swoich uczuć
czasami myślę, że uczucia są wyłącznie ciężarem
przeraża mnie, czego mógłbym się dowiedzieć, gdybym pozwolił sobie na jakiekolwiek uczucia
w mojej rodzinie nie należało wyrażać uczuć takich jak: wina, skrucha, wstyd, lęk, radość, ból, miłość, złość, smutek

Lęk przed konfliktem
jeśli pojawia się konflikt, staram się rozładować sytuację
uważam, że konflikty są czymś złym i prowadzą do przemocy
za wszelką cenę staram się uniknąć konfliktu, dostosowuję się, zmieniam plany
konflikt w mojej rodzinie oznaczał przemoc
konflikt oznaczał, że ktoś się na kogoś wydzierał
w mojej rodzinie konflikt oznaczał, że ktoś mógł mnie opuścić fizycznie/emocjonalnie

Nadmiernie rozwinięte poczucie odpowiedzialności
mam skłonność do poczucia odpowiedzialności za wszystko
jeżeli trzeba wykonać jakąś dodatkową pracę, zgłaszam się na ochotnika
trudno mi odmówić, kiedy ktoś prosi mnie o pomoc
pomagałem wszystkim i troszczyłem się o wszystko w mojej rodzinie
w mojej rodzinie chwalono mnie, gdy zachowywałem się jak dorosły
to ja w mojej rodzinie fizycznie i emocjonalnie troszczyłem się o mojego ojca/matkę

Poczucie winy
czuję się winny za odczuwanie jakichkolwiek własnych potrzeb
często czuje się winny za bycie ciężarem dla innych
ciągle za wszystko przepraszam
przepraszam za rzeczy, które nie wymagają przeprosin
w mojej rodzinie ktoś zawsze był obwiniany
w mojej rodzinie to właśnie mnie obciążano odpowiedzialnością za rzeczy, za które nie powinienem odpowiadać
w mojej rodzinie brałem na siebie winę za to, czego nie popełniłem, po to jedynie, by zakończyć kłótnię

Niezdolność do odprężenia się oraz do spontanicznej zabawy
zabawa jest dla mnie trudnym zadaniem
kiedy ludzie śmieją się zbyt głośno, zaczynam odczuwać niepokój
w znacznej mierze jestem samotnikiem
mam skłonność, by nie śmiać się bez uprzedniego sprawdzenia, czy inni też się śmieją
w mojej rodzinie głośny śmiech oznaczał, że sprawy wymykają się spod kontroli
w mojej rodzinie, kiedy tylko odprężyłem się zawsze zdarzało się coś złego
w mojej rodzinie zabawa zawsze oznaczała picie

Ostra, bezlitosna samokrytyka
jestem dla siebie najsurowszym krytykiem
zbyt szybko się osądzam
jestem swoim najgorszym wrogiem
w mojej rodzinie nigdy niczego nie robiłem dobrze
naturalną reakcją na problemy w mojej rodzinie było obwinianie, „ciche dni” i odrzucenie
w mojej rodzinie za każdy błąd ponosiło się straszne konsekwencje

Życie w świecie zaprzeczeń
nie stosuję żadnych zaprzeczeń
kiedy czuję się zagrożony, przyjmuję pozycję obronną
czasem wolę skłamać, niż przyznać się do popełnionego błędu
w mojej rodzinie nikt nie przyznawał się do tego, że ma jakieś problemy
w mojej rodzinie nigdy nie wiedziałem czego ode mnie chcą
w mojej rodzinie wszyscy staraliśmy się unikać zajmowania się naszymi problemami

Pozostawanie w roli ofiary
często czuję się bezradny
mam wrażenie, że cokolwiek bym nie zrobił, niczego to nie zmieni
zawsze sprzątną mi sprzed nosa to, czego potrzebuję
w mojej rodzinie miała miejsce przemoc fizyczna
w mojej rodzinie na porządku dziennym były wrzaski, krzyki, wzajemne obwinianie
w mojej rodzinie miało miejsce wykorzystanie seksualne

Zachowania kompulsywne
mam nałogowy (obsesyjny) stosunek do:
punktualności,
seksu,
schludności,
jedzenia,
alkoholu,
pracy,
robienia zakupów,
korzystania z podręczników autoterapeutycznych,
gromadzenia majątku,
hazardu,
praktyk religijnych

Tendencja do mylenia miłości z litością
przyciągają mnie ludzie, którym mogę pomóc lub których mogę wyleczyć
mam skłonność do nawiązywania blizszych znajomosci z osobami,
które zostały zranione lub są trudno dostępne
największą bliskość odczuwam wówczas, gdy komuś pomagam
w mojej rodzinie zawsze ktoś miał kłopoty
w mojej rodzinie byłem dla wszystkich powiernikiem
w mojej rodzinie być blisko kogoś, oznaczało pomagać mu

Lęk przed porzuceniem
odejście jest dla mnie niezwykle trudne
nienawidzę mówić „żegnaj”
pozostawałem w bliskich związkach o wiele za długo, niż powinienem
kiedy ktoś bliski wyjeżdża, boję się, że nigdy więcej go/jej nie zobaczę
w mojej rodzinie ojciec/matka odeszli prawie bez słowa
członkowie mojej rodziny pojawiali się i znikali bez specjalnego uprzedzenia,
a ja musiałem się jakoś dostosowywać
w mojej rodzinie byłem pozostawiony sam sobie

Myślenie kategoriami „białe” lub „czarne”
gdy staję wobec jakiegoś problemu, trudno mi wymyśleć więcej niż jedno rozwiązanie
mam skłonność do myślenia w kategoriach dobro-zło
zawsze wydaje mi się, że tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa
jeżeli ty masz rację, to ja napewno się mylę
życie w mojej rodzinie było albo martwą ciszą, albo piekielnym sztormem
w mojej rodzinie stale posługiwaliśmy się takimi terminami, jak: zawsze, nigdy, bezwzględnie, całkowicie

Zalegający żal
staram się unikać mówienia o swojej rodzinie
często myślę „przeszłość jest już zamknięta, nie warto się nią zajmować”
tak bardzo próbuję nie myśleć o przeszłości, a wciąż mnie ona prześladuje
pamiętam jak mówiono mi „nie denerwuj się”
w mojej rodzinie smutek był zabroniony
w mojej rodzinie smutek był uważany za przejaw słabości
kiedy opowiadam historie o mojej przeszłości, mam tendencję do odcinania się od swoich uczuć

Zdolność przetrwania
często czuję się jak bojownik, któremu udało się przetrwać
często mam wrażenie, że po tym, co przetrwałemw dzieciństwie dam sobie radę z każdą sprawą
w mojej rodzinie wróg był w domu
przetrwanie umożliwiła mi moja niezależność
nauczyłem się, że nie mogę na nikim polegać
pomimo moich gorących modlitw, nikt w mojej rodzinie nie przyszedł mi z pomocą

Jeżeli rozpoznajesz u siebie, któreś z tych cech, rozważ podjęcie psychoterapii indywidualnej.

Opracowała Agata Głyda.

Zobacz więcej

O wybaczaniu w rodzinie. Jak wybaczać?

O wybaczaniu w rodzinie. Jak wybaczać?

Piotr Domaradzki; psychoterapeuta, superwizor, pedagog. Mąż i ojciec sześciorga dzieci.

Podejmuję temat wybaczenia ponieważ w praktyce klinicznej często spotykam się z nieprawidłowym podejściem do wybaczenia. Brak wybaczenia lub tylko życzeniowe wybaczanie (oparte o akt woli postanowienie: „wybaczam i nie wracam do tego więcej”) skutkuje poważnym cierpieniem osób wcześniej skrzywdzonych. Pisząc ten artykuł mam na względzie cierpienie wielu, głęboko wierzących chrześcijan, którzy zgłaszali się do mnie po pomoc i ujawniali nieprawidłowe pojmowanie procesu wybaczenia. Dlatego niniejszy artykuł będzie miał odniesienia do Biblii i nauczania Kościoła Katolickiego. Jestem osobą świecką, psychoterapeutą, a nie teologiem, więc proszę nie szukać w tym artykule podstaw teologicznych do opisu procesu wybaczenia. Artykuł ten ma pomóc osobom, dla których ważne są wartości chrześcijańskie, ma pomóc dobrze „domknąć” psychologiczny proces wybaczenia. Oczywiście osoby niewierzące mogą z tego artykułu czerpać w pełni, pomijając odwołania Biblijne i teologiczne. Bardzo mnie ucieszy, jeśli ten artykuł trafi do spowiedników i osób udzielających pomocy duchowej.

Proces wybaczenia jest trudny, często też jest procesem długotrwałym, angażującym nie tylko wolę wybaczającego, lecz jego emocje i sferę poznawczą. Ponadto na proces wybaczenia nakłada się sfera relacji interpersonalnej pomiędzy skrzywdzonym, a krzywdzicielem – i często ta relacja utrudnia proces wybaczenia. Jeśli nieprawidłowo pojmujemy proces wybaczenia, to mimo wielu wysiłków czynionych aktami woli, staje się wręcz niemożliwe „domknięcie” i definitywne wybaczenie krzywdy.

Niniejszy artykuł składa się z trzech części:

 • Opis prawidłowo przeprowadzonego procesu pojednania/pogodzenia się stron.
 • Opis prawidłowo przeprowadzonego procesu wybaczenia.
 • Opis wybranych przypadków nieprawidłowych procesów przebaczania, które prowadzą do dalszego cierpienia pokrzywdzonego lub – w sytuacji wyparcia –  do zaburzeń funkcjonowania, a w dalszej konsekwencji do chorób.

Artykuł ten nie jest całościowym rozważaniem na temat wybaczenia i pojednania. Zawiera liczne uproszczenia, pomija niektóre szczególne przypadki, stąd proszę go nie traktować jako poradnika, tylko jako pewną inspirację w namyśle nad swoimi relacjami z osobami skrzywdzonymi (przez nas) i krzywdzącymi nas.

1. Pojednanie.    Nie jest ważne kto jest winien. Ważne, co zrobić aby wrócić do siebie!

Proces wybaczenia w pożądanej formie powinien zmierzać do pojednania, czyli przywrócenia jedności pomiędzy stronami konfliktu. Założenie to jest możliwe do realizacji kiedy obie strony konfliktu prezentują postawy wynikające z dojrzałej osobowości. Do takich postaw zalicza się umiejętność przyznania się do błędu, rozumienie związków przyczynowo skutkowych, gotowość do wybaczenia w zamian za odwet; umiejętność słuchania racjonalnych argumentów i prowadzenia dialogu; zdolność do szacunku wobec uczuć i potrzeb drugiego człowieka. Kiedy u jednej ze stron brak jest zdolności do przyjmowania dojrzałych postaw pozostaje nam przyjąć strategię opisaną w punkcie drugim.

W sytuacjach konfliktowych i drobnych zranień warto przyjąć poniższe zasady dla procesu pojednania:

 • Nie walcz ze współmałżonkiem/ (współpracownikiem, dzieckiem, członkiem rodziny),  tylko stań razem z nim wobec problemu.
 • Powiedz jak przeżywasz sprawę, która jest dla was problemem. (powiedz co czujesz kiedy ta osoba przyjmuje postawy raniące ciebie; powiedz jakie pojawiają się w tobie myśli i przekonania, kiedy ten drugi przyjmuje określone postawy i zachowania).
 • Zapytaj krzywdziciela czym jest powodowany, że tak właśnie postępuje, co potrzebuje, aby zmienić swoje zachowanie, jakie są jego oczekiwania. Zauważ  cierpienie, które ujawnia w trakcie dialogu z tobą.
 • Kiedy wyodrębnione jest twoje cierpienie i cierpienie tego drugiego, spróbujcie razem udzielić sobie wsparcia w przezwyciężeniu konfliktu. Ważne, aby w wypracowanym wspólnie rozwiązaniu był zachowany szacunek dla potrzeb i uczuć obu stron. W wyniku pojednania nie może być tak, że jedna ze stron decyduje się dalej cierpieć i żyć w stałym zagrożeniu, że krzywdzące zachowania niebawem powrócą.
 • Nie licytujcie się, kto bardziej cierpi i więcej traci lub poświęca. Koncentrujcie się na podstawowej wartości jaką jest jedność. Jezus w modlitwie arcykapłańskiej modli się za uczniów: „aby wszyscy stanowili jedno” J17,21; Służebnica Boża Chiara Lubich w swoich wystąpieniach mówiła: „Lepiej mniej doskonale, a bardziej w jedności”.

W sytuacjach poważnych zranień (zwłaszcza w bliskich relacjach) proces pojednania powinien przebiegać z uwzględnieniem pięciu warunków.

Często słyszymy przekaz: „musicie się pojednać”, „musisz mu wybaczyć”. Jak to zrobić kiedy krzywda wielka i rana głęboka? Ja wychodzę z założenia, że w całym wszechświecie nie ma bardziej przebaczającej i miłosiernej istoty od Pana Boga. Teologowie Kościoła Katolickiego ogłosili, że możemy uzyskać przebaczenie naszych grzechów w sakramencie pojednania pod pięcioma warunkami. Te pięć warunków dobrej spowiedzi są inspiracją do procesu pojednania pomiędzy ludźmi. Warto uświadomić sobie pewną oczywistość: psychologiczna droga pojednania i wybaczenia nie zastępuje sakramentów i drogi duchowego wybaczenia (i na odwrót).

Pięć kroków do pojednania:

 • Świadomość szkody i konsekwencji emocjonalnych.
 • Poczucie bezpieczeństwa.
 • Szczera rozmowa, w której sprawca uznaje wyrządzoną krzywdę.
 • Żal ze strony sprawcy krzywdy.
 • Zadośćuczynienie. Naprawienie szkody lub wynagrodzenie symboliczne.

Po krótce postaram się omówić tych pięć kroków w kierunku pojednania. Na wstępie zaznaczam, iż wielokrotnie spotkałem się z tak głębokimi zranieniami nakładającymi się na deficyty osobowościowe (lub zaburzenia psychiczne) jednej, lub obu stron, że uniemożliwiało przeprowadzenie procesu pojednania bez udziału terapeuty. Dlatego kiedy nie udaje się doprowadzić do pojednania pomimo deklaracji z obu stron –  że chcą się pojednać –  nie należy szukać winnych tego stanu rzeczy, lecz warto zwrócić się po pomoc do terapeuty albo mediatora.

Ad 1 Świadomość szkody i konsekwencji emocjonalnych

Doświadczenie krzywdy jest doświadczeniem wieloaspektowym, dlatego w procesie wybaczenia te aspekty powinny zostać uświadomione, a w odniesieniu do pojednania wyświetlone przed sprawcą.

Krzywda powoduje u osoby skrzywdzonej całą gamę uczuć i myśli. Warto podjąć wysiłek wglądu w siebie celem dotarcia do ukrytych zakamarków swego wnętrza, aby nazwać poszczególne uczucia, jakie pojawiły się w związku danym zdarzeniem. Nie należy zatrzymywać się tylko na warstwie złości czy nienawiści, bo są to uczucia, które powstają jako następstwo głębiej położonych uczuć krzywdy, odrzucenia, poniżenia, braku szacunku, żalu, itd.

Podobnie warto przeprowadzić analizę myśli jakie się w nas pojawiały w związku z tym trudnym doświadczeniem. Często są to myśli interpretujące intencje sprawcy, usprawiedliwiające sprawcę lub poszukujące winnego. Aby uniknąć powierzchowności analizy wglądowej, warto ją robić w wersji pisemnej. Zapisując analizę można posłużyć się następującą konstrukcją: kiedy ty….. (tu opis zachowania, wypowiedzianych słów, gestów, milczenia, itp.), ja wówczas czułem się:… ( wymień wszystkie uczucia, próbując stworzyć z nich łańcuch, jeśli jedne z drugich wynikają). Dalej napisz: pojawiało się też we mnie takie myślenie: (opisz własne procesy myślowe: pojawiające się przekonania, analizy;  złorzeczenia; planowane i zrealizowane działania odwetowe). Zalecane jest zatrzymanie się na analizie jednego rodzaju zranienia. Kolejne warto zrobić oddzielnie.

Po dokonaniu takich przygotowań na piśmie, warto je odłożyć na dzień lub dwa i ponownie do nich wrócić. Kiedy po przeczytaniu czujemy, że to, co jest napisane nie wymaga poprawek, możemy  przejść do kolejnego punktu.

Ad 2 Poczucie bezpieczeństwa. Po uświadomieniu sobie, jakim powtarzalnym zranieniom, podlega osoba skrzywdzona, potrzebuje ona najpierw zapewnienia, że podobne sytuacje już jej nie spotkają. Ten punkt jest bardzo trudny dla osób skrzywdzonych , gdyż one „rozpływając się w poczuciu krzywdy” całą odpowiedzialność za dotychczasowe doświadczenie przypisują sprawcy i żądają natychmiastowej zmiany jego postawy. Poczucie bezpieczeństwa nie może zależeć od postaw i zachowań innych osób (w takiej sytuacji są tylko dzieci i osoby zależne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność). Poczucie bezpieczeństwa powinniśmy zapewnić sobie sami. Możemy oczekiwać zmiany postawy osoby krzywdzącej, ale jeśli ona tego nie będzie chciała zrobić, musimy wiedzieć jak my się zabezpieczymy przed dalszym krzywdzeniem. Chodzi o przyjęcie postawy dojrzałej, a nie zależnej. Osoby doświadczające wieloletniej przemocy w małżeństwie lub w dzieciństwie,(np. dorosłe dzieci alkoholików) nie potrafią bez pomocy terapeuty zapewnić sobie wspomnianego poczucia bezpieczeństwa.

Ad. 3 Szczera rozmowa.

Rozmowa nie powinna odbywać się w przypadkowych warunkach i wtedy kiedy czasu nam brakuje lub jesteśmy nadmiernie zmęczeniu, lub rozdrażnieni. Dobrze jest umówić się na rozmowę ze sprawcą krzywdy z pewnym wyprzedzeniem, sygnalizując ogólnie temat rozmowy i cel – pojednanie.

Nim zaczniemy rozmawiać, ustalmy zasady rozmowy:

 • Kiedy jeden mówi, drugi nie przerywa. Kiedy pierwszy zakończył wypowiedź, drugi podsumowuje (parafrazuje), co do niego dotarło.
 • Nie odwołujemy się do innych sytuacji tylko koncentrujemy się na podjętym temacie, nie przywołujemy innych historii.
 • Dajemy sobie czas na przemyślenie usłyszanych treści.

Rozmowę w pewnych okolicznościach możemy zastąpić listem. List musi być prosty w swej budowie, jednak nie może ograniczać się do pierwszego punktu. Musi zawierać oczekiwania osoby skrzywdzonej.

Istotą rozmowy jest, aby obie strony wysłuchały się wzajemnie i podjęły wysiłek zrozumienia jeden drugiego. Służy temu parafrazowanie, a nie dyskutowanie. W rozmowie nie jest ważne usprawiedliwianie się i wyjaśnianie przyczyn, lecz zrozumienie uczuć i intencji obu stron. Rozmowę utrudnia niejednokrotnie silne poczucie winy, które blokuje wzajemne zrozumienie, ponieważ jedna ze stron usilnie się usprawiedliwia. Inną przyczyną blokującą rozmowę jest silna potrzeba uznania zasług i wysiłków podejmowanych przez jedną lub obie strony konfliktu.    W trakcie rozmowy może się okazać , że nie było tylko jednego krzywdziciela i jednej osoby skrzywdzonej. Często ujawniają się związki przyczynowo-skutkowe, które wzajemnie się napędzały i doprowadziły do sytuacji, która jest głównym przedmiotem tej rozmowy. Jeśli rozmowa nie może dojść do skutku z powodu ujawniania się silnych emocji u jednej ze stron, lub kiedy jest ona przerywana licznymi usprawiedliwieniami, bądź obwinianiem, wówczas niewątpliwie należy skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Ad 4 Poczucie żalu.

Poczucie żalu u sprawcy jest kluczowym doświadczeniem w pojednaniu. Uczuć nie można zadekretować, ale możemy je rozpoznawać po tym jak reaguje osoba krzywdząca na informacje o głębokości ran osoby skrzywdzonej. Problem krzywdziciela polega na tym, że często nie uświadamiał sobie, jak dalece jego postawa była krzywdząca dla drugiej osoby. Informacje, które usłyszał spadły na niego jak grom i może być w szoku. Często też zaczyna górować chęć obrony przed poczuciem winy i zaczyna się usprawiedliwianie i wyjaśnianie okoliczności i przyczyn swoich zachowań. To wszystko jednak nie zastępuje i nie likwiduje potrzeby osoby skrzywdzonej, aby usłyszeć , czy zobaczyć, że cierpienie jakie ona przeżyła ma  znaczenie dla sprawcy i sprawca nie ma zamiaru więcej zadawać tego rodzaju bólu. W takich okolicznościach warto wydłużyć proces pojednania. Warto spotkać się ponownie za kilka dni. Do pełnego pojednania jest potrzebne, aby sprawca miał poczucie żalu, że swoim zachowaniem sprawił tyle bólu drugiej osobie. To co powstrzymuje sprawcę przed wyrażeniem żalu, jest czasem obiektywna obserwacja, że osoba skrzywdzona przeżywa ogromną krzywdę niewspółmierną do zdarzenia. Sprawca nie chce czuć się winny tak wielkiego cierpienia. Przeprasza za to co zrobił i żałuje, a osoba skrzywdzona wciąż nie ma poczucia, że sprawca rozumie wielkość jej krzywdy. W takich okolicznościach nie obędzie się bez pomocy psychoterapeuty, zwłaszcza dla osoby pokrzywdzonej, dobrze jednak przyjść razem na pierwszą sesję. Zdarza się też, że sprawca blokuje swój żal koncentrując się na swoich wysiłkach pojednania, dobrych uczynkach i licznych zasługach, których nie chce dostrzec i docenić osoba skrzywdzona. W takiej sytuacji ujawnia się problem z poczuciem wartości krzywdziciela i to on powinien najpierw sięgnąć po pomoc, aby móc szczerze żałować swoich czynów, nie będąc zależnym od uznania drugiej osoby.

Ad. 5 Zadośćuczynienie.

Nie każdą szkodę i krzywdę możemy naprawić, lecz każdy konflikt może stać się szansą do rozwoju relacji, która może po konflikcie być znacznie lepszą niż przed konfliktem. Ważne aby obie strony konfliktu rozmawiały o tym, jak naprawić szkodę, wynagrodzić poczucie krzywdy, zwłaszcza w kontekście utrwalenia nowego porządku, który zabezpiecza strony przed ponownymi zranieniami. Ten punkt ma szczególne znaczenie w sytuacji zdrad małżeńskich. Brak namysłu małżonków nad tym, jaki nowy porządek w relacji będzie ich chronił przed kolejną zdradą sprawia, że zdrada jest ponawiana. Nie wystarcza samo mocne postanowienie poprawy i obietnica: „ja tego więcej nie zrobię”. Częstym błędem, wskazującym na niedojrzałość małżonków, jest postanowienie dążenia do przywrócenia relacji jak z przed kryzysu. Ciężkie zranienia wprowadzają nieodwracalne zmiany, które mogą zostać wykorzystane jako szansa na rozwój. Taki wzrost po kryzysie wymaga wysiłku obu stron i zwykle nie obejdzie się bez pomocy terapeutycznej.

Tu uwaga do spowiedników, aby rozważyli jaką pokutę zadają zdradzającym małżonkom. Czy sama pokutna modlitwa coś zmieni w tym małżeństwie? Czy raczej właściwą pokutą jest dotarcie do przyczyn zdrady, usuniecie tej przyczyny i sformułowanie wobec niej konstruktywnej postawy.

2 WYBACZENIE

Nie zawsze jest możliwe pojednanie. Śmierć krzywdziciela, brak kontaktu z krzywdzicielem, lekceważenie propozycji pojednania; wroga postawa krzywdziciela – to typowe okoliczności, kiedy nie możemy mówić o pojednaniu, a o wybaczeniu.

Pięć kroków w procesie wybaczenia

 • Świadomość szkody i jej konsekwencji.
 • Wglądowe zwrócenie się ku sobie z pocieszeniem.
 • Poczucie bezpieczeństwa, które muszę sobie sam zapewnić.
 • Omówienie powyższego procesu z kimś zaufanym ( ksiądz, terapeuta, przyjaciel, napisanie listu).
 • Zakończenie krzywdy. Zrobienie gestu, który pozwala zakończyć poczucie krzywdy.

Powyższe pięć kroków w wybaczaniu jest analogiczne i podobne do procesu pojednania, poniżej tylko uzupełniam to, co zostało już wyżej omówione.

Ad 1. Podobnie jak w pierwszym punkcie pojednania należy opisać krzywdę oraz wszystkie jej następstwa emocjonalne. W zadawnionych sprawach (np. przemoc rodziców wobec dzieci) należy też uświadomić sobie negatywne skutki tej przemocy w latach następnych i co w związku z tym czujemy, kiedy uświadamiamy sobie ogrom strat. Przykład: wyzywanie i poniżanie dziecka powoduje nie tylko u niego poczucie wstydu i bycia odrzuconym, ale też w latach następnych skutkuje niskim poczuciem wartości, a to powoduje nieosiąganie w życiu tego, co dana osoba mogłaby osiągnąć, kiedy rodzic byłby rozsądny. W tym punkcie uświadamiamy sobie słowa jakie potrzebujemy wypowiedzieć do krzywdziciela, gdybyśmy go spotkali. Tu pojawia się żal, pretensja, wściekłość, chęć odwetu. Wyrażanie uczuć przez osobę skrzywdzoną jest kluczowe w zachowaniu zdrowia. Jezus wielokrotnie pokazywany jest w ewangeliach jako ten, który okazuje uczucia, i to nie tylko wzruszenia, ale też gniewu i wzburzenia (przepędzenie kupców w świątyni).

Ad 2 Wglądowe pocieszenie. Nie można tego kroku absolutnie sprowadzić do postawy: „było, minęło”. Potrzeba wrócić do tamtego czasu, kiedy krzywda była nam wyrządzana i do tamtych uczuć. Istotnym jest dotarcie do uczuć, jakie pojawiały się wówczas, kiedy krzywda następowała, a nie tylko do tych jakie pojawiają się obecnie, kiedy krzywdę sobie uświadamiamy. Trzeba nam z całą serdecznością objąć swoje „skrzywdzone Ja” i znaleźć adekwatne słowa do tamtego czasu i tamtych okoliczności, które by nas wzmocniły i pomogły przetrwać oraz wyzwolić się z niszczącego doświadczenia. Ten punkt jest niezwykle trudny, wymaga czasu, a często wsparcia kogoś bardzo dojrzałego lub psychoterapeuty. Nawet w  terapiach (nieprawidłowo prowadzonych) zdarza się omijanie niektórych aspektów uczuć, co blokuje rozwój po traumie, dlatego – kiedy mamy do czynienia z poważnymi zranieniami – powinniśmy korzystać z terapii u terapeutów specjalizujących się w psychoterapii osób głęboko zranionych.

Ad 3. Poczucie bezpieczeństwa. Ten punkt jest kluczowy w sytuacji możliwości pojawienia się kolejnych zranień. Zwłaszcza kiedy mamy możliwość spotykania swojego krzywdziciela, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie: co potrzebuję, by czuć się bezpiecznie w relacji z tą osoba? Co potrzebuję, aby nie żywić do niej dalej urazy? Nie powinny tego punktu bagatelizować osoby, których krzywdziciel nie żyje. Warto wyobrazić sobie sytuację, jakby dane nam było teraz usiąść naprzeciw tej osoby, co bym jej powiedział? Można nagrać swoją wypowiedź, a potem odsłuchać na drugi dzień sprawdzając czy w wypowiedzi jest tylko żal, pretensja i złość, czy też pojawia się nasza siła, którą potrafimy siebie obronić. Czy pojawia się dojrzała, partnerska postawa. Do niedojrzałych postaw zaliczamy uległość i agresję.

Ad 4 Omówienie powyższego procesu z kimś dojrzałym osobowościowo i doświadczonym życiowo jest swego rodzaju autoewaluacją procesu wybaczenia. Nasze mechanizmy obronne często prowadzą nas na manowce, potrafimy sobie szybko wmówić pewne postawy i przekonania. Jednak kiedy przyjdzie je wypowiedzieć, okazuje się, że nie potrafimy zwerbalizować tego, co sami myśleliśmy, albo mówimy coś innego niż myślimy. Uważny słuchacz potrafi wychwycić nasze uległe lub agresywne postawy; tłumione uczucia; pominięte obszary.

Ad 5. Zakończenie procesu wybaczenia. W zależności czy mamy kontakt ze sprawcą, czy też nie jest on możliwy, na różne sposoby możemy „domykać” proces wybaczenia. Może to być odczytanie nad grobem listu, który napisaliśmy, a potem spalenie go. Może to być zdecydowane twarde oświadczenie wypowiedziane wprost do krzywdziciela. Może być to wysłanie listu bez oczekiwania na przeprosiny, lub tzw. „praca z pustym krzesłem”. Nie istotne są powyższe formy, to tylko przykłady, każda osoba która wybacza, potrzebuje sama sobie dać indywidualną odpowiedź na pytanie: co potrzebuję, by domknąć proces wybaczenia? Zakończenie procesu wybaczenia może wiązać się z decyzją o ostatecznym zerwaniu relacji z krzywdzicielem, zwłaszcza gdy kontakt z nim byłby dalszym krzywdzeniem, nastawaniem na godność skrzywdzonego (zobacz Mt18,15-17: upomnienie braterskie).

Szczególnej pomocy potrzebują osoby głęboko zranione przemocą fizyczną, seksualną, fizycznym i emocjonalnym zaniedbaniem lub odrzuceniem. Do głębokich zranień można też zaliczyć krzywdy moralne – jak zdradę w małżeństwie, zdradę stanu – donosicielstwo wrogowi. O takich osobach mówimy, że doświadczyły traumy. Takie osoby powinny skorzystać z profesjonalnej pomocy w procesie wybaczania.

3 Wybrane przypadki nieprawidłowego wybaczenia.

Z oczywistych względów nie zrobię tu kompletnej listy wypaczonych form wybaczania. Do najczęściej spotykanych nieprawidłowych postaw należy:

 • „ Musisz mu wybaczyć” – czyli zapomnieć, co było i zacząć od nowa.
 • Tłumienie drobnych i większych zranień, nie informowanie o krzywdzie, mówiąc:

„ja jej/jemu wybaczam”

 • Wybaczyć, czyli dawać szansę. Przełknąć swoja krzywdę.
 • Ja ci wybaczyłam tyle razy, a ty wciąż …..( wypominanie)

Wielokrotnie zgłaszały się do mnie osoby, które uskarżają się na siebie samych, że nie potrafią wybaczyć krzywdy swojemu oprawcy, choć bardzo tego chcą i spowiadają się z tego problemu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej blokowanie uczuć związanych z doświadczeniem krzywdy, zwłaszcza gdy krzywda została wyrządzona dawno temu. Blokowanie uczuć powstaje w obszarze nieświadomym, wyparte zostają bardzo głęboko raniące uczucia, takie jakie osoba skrzywdzona na danym etapie rozwoju nie potrafi przetworzyć sama. Brak wsparcia emocjonalnego, a w niektórych przypadkach brak profesjonalnej pomocy psychologicznej sprawia, że osoba cierpiąca wypiera lub w inny sposób blokuje bolesne uczucia. Pozostaje zwykle dostęp do żalu, pretensji i złości lub nienawiści, uczuć powstających na powierzchni  zranienia. Nie pomaga przepracowywanie tych powierzchownych uczuć (choć często daje chwilowe poczucie ulgi), dlatego one wciąż wracają. Osoby zranione w takiej sytuacji doświadczają dyskomfortu, że nie potrafią się uwolnić od poczucia krzywdy, czy wręcz mówią: „Nie potrafię wybaczyć i zamknąć tamtego etapu”.

Kolejny przykład nieprawidłowego wybaczenia, to jest wyparcie. Osoby te jak przez mgłę pamiętają straszliwe krzywdzące je doświadczenia i nie mają ochoty do nich wracać. Zgłaszają się do terapii z objawami nerwicowymi lub cierpią na nawracające zaburzenia depresyjne. Kiedy terapeuta próbuje sugerować, że powodem dotkliwych objawów mogą być owe bolesne zdarzenia z przeszłości, takie osoby nie chcą wracać do wspomnień, a tym bardziej do uczuć związanych z tymi wspomnieniami. Mówią: „ja już to wybaczyłem, to stara historia , nie ma co rozgrzebywać ran”. Mechanizmy obronne osoby zranionej z jednej strony chronią ją przed przeżywaniem bolesnych uczuć, a z drugiej wyzwalają cierpienia wynikające z objawów choroby. Przedłużanie swoistej ucieczki przed bolesnymi wspomnieniami pozornie łagodzi cierpienie. Cierpienie takiego człowieka staje się przewlekłe i coraz bardziej dolegliwe.

Kolejny przykład nieprawidłowego wybaczania, który często rozpoznajemy w gabinetach terapeutycznych, jest związany z uzależnieniami osób bliskich pacjenta, zgłaszającego się do terapii. Pacjenci tacy prezentują często postawy typowe dla osobowości zależnej. Szybko wybaczają krzywdy, bagatelizują własne zranienia, koncentrują się na iluzorycznej nadziei wynikającej z kolejnej obietnicy: „już więcej tak nie zrobię”; „teraz już tylko będzie lepiej”; „już wszystko zrozumiałem, przepraszam, daj mi szansę”. Typowym zaniedbaniem jest bagatelizowanie znaczenia zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa i kwestii zadośćuczynienia. Czyli przyjęcia postaw przez osobę zranioną, które chroniły by ją przed kolejnym zranieniem, lub co najmniej żeby umiały ograniczyć rozmiary tego ranienia. Osoby te najczęściej całe swoje poczucie bezpieczeństwa opierają wyłącznie na obietnicy sprawcy przemocy, czyniąc się od niego całkowicie zależnymi.

Na koniec odniosę się do dylematu moralnego przeżywanego przez chrześcijan, którzy uważają, że wybaczać muszą zawsze i nieskończenie, odwołując się do słynnego tekstu: „ ile raz mam przebaczyć?” (Mt18,21-22). W mojej ocenie jest to  błąd wybiórczego czytania Biblii i wyrwanymi z całości fragmentami podpierania swoich idei. Gdyby rozważyć następne wersety Mt 18, 23- 35 (przypowieść o nielitościwym dłużniku) widzimy, że wybaczenie jest związane ze skruchą i zmianą postawy. Kiedy nielitościwy dłużnik nie zmienia swojej postawy, kara go jednak nie mija. Wyżej już przywołany fragment o napomnieniu braterskim (Mt18,15-17), również wydaje się sprzeczny z bezwarunkowym wybaczeniem zawsze i bez końca.

Kolejny problem z wybaczaniem w kontekście dylematów moralnych. Otóż w praktyce spotkałem się z ludźmi głęboko krzywdzonymi i zaniedbanymi tak, że traumy których doznawali zwykle przez wiele lat, uszkodziły ich zdolność do mentalizacji. Często te osoby mają zdiagnozowane jednostki chorobowe, które znacznie utrudniają lub uniemożliwiają przeprowadzenie procesu przebaczenia. Czyli te osoby dotąd nie osiągnęły zdolności do wybaczenia. Zdarza się, że takie osoby, są niejako nękane przez spowiedników i ponownie wpędzane w poczucie winy, że nie potrafią wybaczyć. Pisze o tym, nie po to, aby podgrzewać niepotrzebny konflikt pomiędzy pomocą duchową a psychoterapią, lecz po to, aby zwiększyć szansę ludzi głęboko zranionych na podjęcie stosownego leczenia.

Szanowny Czytelniku, ten artykuł ma tylko zainspirować do dyskusji i uruchomienia myślenia krytycznego wobec tzw. prostych recept i rozwiązań. Zapraszam do dyskusji i pytań. Może się okazać, że powyższa treść w jakieś części nie będzie jasna dla kogoś, lub pojawią się konkretne pytania pod wpływem lektury, napisz do mnie na adres: biuro@psychoterapia-domaradzki.pl ; postaram się udzielić tobie odpowiedzi. Może też się okazać, że w wyniku takiej dyskusji ten artykuł będzie ewoluował, lub pojawią się uzupełnienia. Przy okazji pozdrawiam wszystkich uczestników warsztatów w Zembrzycach i Gliczarowej, gdzie temat wybaczenia był przez nas dyskutowany.

Zobacz więcej

O modalnościach w psychoterapii

Kilka zdań, które mogą pomóc w wyborze psychoterapeuty. Czym różnią się podejścia do terapii poszczególnych psychoterapeutów w zależności od modalności, w której się szkolą?

Ponieważ w naszym Centrum pracują psychoterapeuci posiadający lub zdobywający kwalifikacje w różnych modalnościach, poniżej przybliżamy w dużym skrócie na czym polega filozofia poszczególnych podejść psychoterapeutycznych. Oczywiście odnosimy się tylko do tych nurtów w psychoterapii, które reprezentowane są przez naszych psychoterapeutów.

TERAPIA SYSTEMOWA

Podejście systemowe jest bliskie założeniu Arystotelesa, że całość nie jest tylko prostą suma części, ale stanowi nową jakość.

Słowo system (z greckiego systema) znaczy przedmiot złożony, stanowiący spójną całość. Rozumiemy przez to, że żadna jednostka nie może funkcjonować bez systemu (rodziny, szkoły, pracy czy innych grup społecznych). Jednostka wpływa na swoją rodzinę i odwrotnie, rodzina wywiera wpływ na każdego jej członka. Każdy system możemy porównać do mechanizmu kół zębatych – tylko wspólną pracą są w stanie wypełniać swoje funkcje i przeznaczenie. Jednocześnie zaburzenie funkcjonowania jednego elementu powoduje trudności w funkcjonowaniu pozostałych części. Zmiana w jednym elemencie pociągnie za sobą zmiany w całym systemie.

Metody pracy w ujęciu systemowym ogniskują się na emocjonalnych, poznawczych oraz komunikacyjnych wzorcach poprzez poddawanie ich refleksji. Analizowane są m.in. przekazy rodzinne, schematy relacyjne, które w istotny sposób wpływają na aktualne funkcjonowanie jednostki. Ważne w tym ujęciu jest to, że nie wskazujemy winnych bądź przyczyn sytuacji problemowej. Zachowania członków systemu wzajemnie się wzmacniają i trudno jest ocenić, które jest przyczyną, a które skutkiem.

Terapia systemowa charakteryzuje się otwartością, unika ocen i jednostronności. Bardzo duży nacisk kładzie się na równość terapeuty w relacji z klientem, który jest tutaj ekspertem w zakresie własnego życia.

Terapia systemowa bardzo często mylnie utożsamiana jest z psychoterapią rodzinną. W przedstawionym tu ujęciu może być wykorzystywana zarówno na gruncie terapii indywidualnej, par, jak i terapii grupowej. (Opracowała: Dominika Popielska)

TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA

Psychoterapia poznawczo-behawioralna powstała jako alternatywa nurtów psychoterapii analitycznych. Z założenia jest terapią skoncentrowaną na problemie, zorientowaną na cel, krótkoterminową, w początkowej fazie skoncentrowaną na bieżących trudnościach.

Jest terapią o charakterze edukacyjnym, co oznacza, że terapeuta nie posiada tajnej wiedzy przed pacjentem, ale dzieli się nią z pacjentem. Pacjent od początku jest traktowany jako partner w terapii. Psychoterapia jest wspólną drogą poszukiwania rozwiązań problemów, gdzie terapeuta i pacjent są równie aktywni i zaangażowani.

Ważną częścią procesu terapeutycznego są zadania terapeutyczne do wykonania w domu. Badania wykazują, że poprawa następuje znacznie szybciej u pacjentów, którzy wykonują zadania w domu. Terapeuta już po kilku pierwszych sesjach stara się przedstawić pacjentowi konceptualizację jego problemu (jakie jest jego źródło, dlaczego pojawił się właśnie w tym momencie życia, jakie strategie podtrzymują ten problem).

Najogólniej rzecz ujmując psychoterapia poznawczo-behawioralna opiera się na prostym założeniu ABCD. Gdzie A to sytuacja aktywizująca, B – przekonania, C – konsekwencje (emocje, reakcja ciała), D – zachowanie. Wstępna psychoedukacja pacjenta zazwyczaj opiera się na wyjaśnieniu, iż to nie same sytuacje powodują nasze nieprzyjemne stany emocjonalne (lęk, depresja, złość), lecz znaczenie jakie nadajemy tym sytuacjom (B), czyli myśli, które się pojawiają zanim się źle poczujemy, co w konsekwencji powoduje pewne nasze zachowania (agresywne, unikające itd.). Posługując się prostym przykładem, wyobraź sobie, że jesteś sam w domu, jest noc… nagle słyszysz trzask… co możesz poczuć w takiej sytuacji? Lęk? Radość? A może nic? Od czego to zależy? Właśnie od tego, jakie nadasz znaczenie tej sytuacji:

A – trzask w nocy → B – złodziej! → C- strach→ D – dzwonię na policję

A – trzask w nocy → B– kot → C – spokój→ D – śpię dalej

A – trzask w nocy→ B – mąż wrócił z delegacji → C – radość → D – wstaję go przywitać

Powyższy przykład pokazuje, że nasze samopoczucie w dużej mierze może zależeć od naszego myślenia. Zmiana myślenia na racjonalne to poznawcza część terapii, natomiast jej część behawioralna polega na zmianie zachowań. Uczenie się nowych sposobów reakcji w różnych sytuacjach pomaga zmienić myślenie i samopoczucie.

(Opracowała : Agata Głyda)

TERAPIA GESTALT

Psychoterapia Gestalt jest metodą profesjonalnej pomocy osadzoną w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym. Jej podstawowe założenia stworzone przez Fredericka Perlsa to przede wszystkim doświadczanie życia w teraźniejszości, „tu i teraz”. Celem i zasadą terapii Gestalt jest uruchomienie procesu świadomości klienta.

Odkrywając siebie, klient:

 • zaczyna dostrzegać nowe możliwości,
 • uczy się dokonywać wyborów nie w sposób sztywny i nawykowy, lecz taki, który przynosi spełnienie,
 • widzi, czego potrzebuje,
 • przekracza ograniczenia,
 • nadaje nowy sens temu, czego w życiu doświadcza.

Terapia Gestalt zakłada, że człowiek dąży do samoregulacji, czyli posiada cały potencjał do zaspokajania swoich potrzeb, do podejmowania własnych wyborów i do kierowania swoim życiem. Terapeuta jedynie towarzyszy osobie w poszukiwaniu własnej drogi z pełnym poszanowaniem jego indywidualności. Pomaga uporządkować życiowe doświadczenia oraz zrozumieć te, które powodują poczucie frustracji i utrudniają codzienne funkcjonowanie. To klient nadaje znaczenie i sens swojemu doświadczeniu, kiedy dokonuje wyborów, co prowadzi do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Jak powiedział Sartre: ”Ważne jest nie to, co ze mną zrobiono, lecz to co ja sam zrobiłem z tym, co ze mną zrobiono”.

Fundamentalne dla efektów terapii jest:

 • spotkanie, jakie każdorazowo odbywa się w gabinecie terapeutycznym,
 • rodzaj relacji, która tworzy się pomiędzy terapeutą a klientem.

Specyficzny fenomen spotkania JA – TY (zob. Martin Buber) ma walory terapeutyczne.
( Opracowała Katarzyna Zych)

TERAPIA INTEGRATYWNA

Psychoterapia integratywna jest podejściem, które łączy sposoby patrzenia na człowieka z perspektywy różnych szkół psychoterapii: psychodynamicznej, poznawczej i systemowej. Dzięki takiemu ujęciu, pacjent widziany jest, jako część większej całości, w której funkcjonuje. Dobór technik i interwencji terapeutycznych zależy tu od:

 • etapu zmiany, na którym znajduje się pacjent, np.: techniki wglądowe w przypadku pacjentów w fazie prekontemplacji („nie mam żadnych problemów, to ktoś inny ma problem”) oraz behawioralne w fazie akcji („mam problem i muszę coś z tym zrobić natychmiast”);
 • problemu, który powoduje cierpienie pacjenta: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości i inne,
 • czasu trwania psychoterapii: im pacjent bardziej aktywny, a terapeuta dyrektywny tym czas psychoterapii jest krótszy, im bardziej pasywny pacjent i niedyrektywny terapeuta tym czas leczenia się wydłuża.

W myśl psychoterapii Integratywnej widzenie człowieka jest kompletne wówczas, gdy patrzymy na niego z różnych perspektyw i działamy na kilku płaszczyznach jednocześnie.

Różnica między podejściem integratywnym, a eklektycznym polega na tym, że to pierwsze osadzone jest w konkretnej teorii i filozofii leczenia, a dobór technik

terapeutycznych jest planowany i przemyślany. W psychoterapii eklektycznej nie ma żadnej nadrzędnej teorii, a techniki stosowane są bardziej swobodnie i przypadkowo. Modalność Integratywna korzysta też z technik i interwencji stworzonych przez takie podejścia jak mindfulness, psychosomatoterapia, psychoterapia ericksonowska i inne. ( Opracował: Tomasz Sawiński)

Mamy nadzieje, że przytoczone wyżej opisy pomogą państwu wybrać właściwego terapeutę dla siebie.

Zobacz więcej